Психоматичні розлади у дітей

Це все від нервів, або психосоматичні розлади у дітей.

Сучасні батьки все частіше стикаються з ситуацією, коли та чи інша хвороба дитини – застуди, кишкові розлади, алергії і так далі – повертаються до нього знову і знову, що б вони не робили, чим би не лікували. І ось уже задіяні всі ресурси, знайдені кращі лікарі, а полегшення не настає.

У цьому випадку психологи радять звернути увагу не стільки на фізіологічний стан дитини, скільки на його психіку. Сьогодні широкий розвиток отримала наука під назвою психосоматика, яка стверджує наявність зв`язку між психологічним станом людини і його здоров`ям.

Що таке психосоматика

Ні для кого тепер уже не секрет, що психологічний стан позначається на нашому фізичному стані. Цей взаємозв`язок і називається психосоматикою (слово складається з двох грецьких коренів: психе – душа, і сома – тіло).

Але чомусь багато хто навіть не замислюються про те, що діти точно так само схильні до психосоматичних впливів, як і дорослі. Помилково вважати, що раз дитячі проблеми нам здаються несерйозними, тому і малюками вони переживаються також легко. Насправді, малюки ставляться до своїх негараздів нітрохи не менш гостро, ніж дорослі люди. При цьому малюку набагато складніше висловити наболіле. Особливо якщо дорослі забороняють повноцінно висловлювати свої думки і почуття: «Ти ж хлопчик, хіба хлопчики плачуть? Ти ж вихована дівчинка, хороші дівчатка так не кричать ».

Чим більше категоричні висловлювання батьків, тим більше дитина відчуває себе винним, причому не тільки за те, як він висловлював почуття, а й за самі емоції. У підсумку в стресових ситуаціях дитина залишається один на один зі своїми проблемами, і зганяє їх з області психології в область фізіології.

В цьому випадку і виникають психосоматичні розлади у дітей. Часто буває дуже складно запідозрити психологічну основу реальної хвороби, але якщо хвороба повертається знову і знову без видимої на те причини, має сенс розглянути психосоматику, як можливе пояснення.

Згідно з останніми дослідженнями, психосоматичні розлади можуть виникати навіть у новонароджених дітей. А деякі медики висловлюють припущення, що і в перинатальному періоді психологічні чинники можуть впливати на стан плода.

Давно помічено, що небажані діти часто бувають надмірно хворобливими, ослабленими. Часто у них зустрічаються і захворювання, які складно буває вилікувати в рамках традиційної медицини, що і дозволяє припустити наявність психосоматики.

Взагалі, для плода і дітей в перші місяці життя емоційний стан матері має величезне значення. Вже давно ніхто і не намагається заперечувати, що між матір`ю та її дитиною існує тісний зв`язок. Дитина відчуває найменші зміни в стані матері. Тому стреси, невдоволення, ревнощі, занепокоєння можуть вплинути негативно не тільки на жінку, але і на її малюка.

Які проблеми можуть спровокувати розвиток психосоматичних розладів у дитини в більш старшому віці? На жаль, їх теж чимало. Недолік уваги мами, адаптація до садка чи школи, постійні сварки вдома, розлучення батьків, навіть зайва турбота з боку дорослих.

Наприклад, коли батьки дитини постійно сваряться або навіть готуються до розлучення, дитина може захворіти для того, щоб батьки хоча б ненадовго об`єдналися для догляду за ним. Складнощі адаптаційного періоду в дитячому садку також відомі багатьом, і на часті хвороби в цей час батьки просто не звертають увагу. Але якщо в ті рідкісні моменти, коли малюк все ж ходить в садок, він повертається звідти сумний, а вранці залишається в саду з криками і плачем, можливо, варто задуматися про пошук психологічної основи у частих застуд.

Нерідко захворіти прагнуть діти зайве вимогливих батьків. Адже під час хвороби режим дитини пом`якшується, а, навантаження значно знижуються. Для малечі,  хвороба – єдина можливість відпочити.

У дітей може бути величезна кількість дуже серйозних і, часом, складних проблем, про які ми, дорослі, можемо зовсім нічого не знати. А дитина страждає, не завжди навіть сама не знаючи, чому йому так погано, і що йому потрібно. І вже тим більше не в змозі сам щось змінити. Нервове напруження накопичується і з часом починає виходити назовні через найрізноманітніші хвороби і проблеми тіла, звільняючи таким чином душу.

Як зрозуміти, в чому причина?

Лікарі виділяють кілька груп захворювань, які частіше за інших бувають пов`язані з психосоматикою. До них відносяться простудні захворювання, ангіни і бронхіти, алергії, екземи та дерматити, кишкові розлади, навіть діабет першого типу і онкологія.

Згідно зі спостереженнями психологів, які часто працюють з дітьми, що страждають психосоматичними розладами, по тому, яке саме захворювання турбує  вашого малюка, можна припустити і характер його проблеми.

Так, якщо ваша дитина постійно застуджена, її турбує кашель або нежить, інші розлади, пов`язані з утрудненим диханням, ви маєте знайти, що саме «заважає дихати» вашій дитині. Це може бути і надмірна опіка дорослих і різка критика на адресу будь-яких його дій, і завищені (не за віком чи не по темпераменту) вимоги.

Всі ці дії змушують постійно озиратися: виправдає він очікування батьків своїм вчинком, чи не засмутить їх, чи не викличе новий потік докорів, звинувачень і критики.

Часті ангіни, втрата голосу можуть свідчити про те, що дитина хоче сказати щось, але не наважується цього зробити. Його може мучити почуття провини і сорому. Часто ці почуття надумані, є наслідком спроб батьків переконати дитину, що та чи інша дія є негідна, ганебна.

Можливо, у дитини виник конфлікт з кимось із дітей або вихователів у садочку, і вона вважає, що сама винна у цьому? Або вона дуже сумує за мамою, але ж їй треба працювати, і вона боїться її турбувати.

Анемія також вважається психосоматичних розладом у дитини і може свідчити про те, що в його житті дуже мало яскравих, радісних моментів. А може бути, дитина просто сумнівається в своїх силах? І те й інше, на думку фахівців, може викликати стійкий недолік заліза.

Сором`язливі, замкнуті , нервові діти частіше за інших страждають кишковими розладами. Крім того, запор, біль в животі можуть бути свідченням гострого почуття страху.

Частіше за інших на нервовому грунті виникають проблеми зі шкірою: Алергічний висип, екземи, дерматити, кропив`янки. На жаль, визначити причину подібних розладів буває дуже складно, таку реакцію викликають найрізноманітніші труднощі у дітей. Проблеми і напруга вже розпирає дитини, вихлюпуючись на його шкіру червоними і зудять плямами, але яка це саме проблема? Вам доведеться проявити максимум уваги і тактовності до своєї дитини, щоб розібратися і допомогти їй.

Лікування психосоматичних захворювань

Найбільші труднощі у лікуванні психосоматичних розладів у дітей полягають в їх діагностиці. Часом батьки місяцями і навіть роками не замислюються про те, що причина соматичних проблем їх чада криється в напруженому стані психіки.

Тому лікарям, як правило, доводиться мати справу з вкрай занедбаним станом психологічних проблем у маленького пацієнта. Природно, що в цьому випадку лікування буде  ускладнене.

У Європейській медицині вже деякий час існує практика направляти дітей з повторюваними захворюваннями або частими рецидивами хронічних захворювань на консультацію психолога. Це дозволяє вчасно виявити зародження проблеми і вирішити її. На жаль, в нашій країні така практика поки не прижилася, і вся надія в цьому напрямку тільки на уважне ставлення батьків до своєї дитини.

Але мало запідозрити у своєї дитини проблеми психосоматики. Дуже важливо переконатися, що дійсно існує взаємозв`язок між психічним і фізичним здоров`ям дитини, а також точно визначити проблему, з якою доведеться працювати.

Після цього можна почати лікування психосоматичних розладів у дитини. Такі хвороби вимагають до себе комплексного підходу. Лікар, психолог і батьки повинні стати однією командою. Педіатр підбирає консервативний метод лікування, психолог працює з виявленою проблемою, а батьки в усьому їх підтримують, ретельно виконують рекомендації і намагаються зберегти дома теплу, дружню атмосферу.

Якщо проблеми дитини полягають в тривалому адаптаційному періоді, комусь із батьків краще знову бути вдома. Це не означає, що дитина залишиться з ним. Вранці його також потрібно відводити в садочок, але не на повний день, а на кілька годин, поступово подовжуючи ці періоди. Крім того, якщо дитина починає плакати і вередувати, вихователь зможе зателефонувати мамі чи татові і попросити прийти. Таким чином дитина переконається, що батьки завжди з ним, люблять його і піклуються. Йому легше буде подолати ситуацію, що склалася.

Швидше за все, батькам доведеться зосередитися на побудові з дитиною більш довірливих відносин. Вона не повинна боятися говорити з вами, ділитися переживаннями, страхами і образами. Вона повинна відчувати, що ви завжди на її боці. І навіть якщо вона не права, розповідати дитині про це необхідно в доброзичливій формі, ні в якому разі не критикуючи і не засуджуючи її.

Профілактика психосоматичних захворювань

Для психосоматичних розладів профілактика має особливе значення. Психологічне здоров`я завжди потребує більшої уваги, адже якщо вчасно не відстежити проблему, вона залишається з людиною на все життя. При цьому вона може про це і не підозрювати. Але комплекси, фобії та інші розлади безпосередньо впливають на життя людини в будь-якому віці.

Величезне значення для профілактики має відсутність заохочення хвороби. Багато батьків всіляко полегшують життя дітей під час хвороби, дозволяють їм більше, ніж зазвичай, купують іграшки і знімають обмеження в солодкому. Звичайно ж, дитині в таких умовах значно вигідніше хворіти, ніж бути здоровим, особливо якщо існують і інші  проблеми.

Це не означає, що до хворої дитини не потрібно проявляти увагу. Потрібно, але не надмірну. До того ж важливо намагатися наповнити життя здорового малюка достатньою кількістю радощів, в яких хвора дитина буде обмежена.

Порівнюйте навантаження і вимоги. Не варто чекати від дитини тільки відмінних оцінок, інакше кожна нижча оцінка стане величезним стресом. Не потрібно також займати кожну його вільну хвилину заняттями і гуртками.

Сучасний ритм життя майже не залишає нам часу на себе і наших дітей. Однак вкрай важливо все ж знаходити його. Нехай це буде лише годину або навіть півгодини, але присвятіть її   тільки дитині, її інтересам.

Пам`ятайте про те, що надмірна опіка і постійні заборони можуть бути не менш згубними, ніж повна відсутність уваги. Залиште своєму малюкові особистий простір, господарем якого буде тільки він.

Якими б складними не були стосунки в родині, намагайтеся зробити так, щоб дитини це не стосувалося. Не сваріться при дітях, не кричіть і не влаштовуйте скандалів. Не кажіть погано про тих людей, які дорогі  вашому малюкові.

Доброзичлива спокійна атмосфера любові і розуміння в сім`ї – найкраща профілактика будь-яких психосоматичних розладів у дітей.

© Заклад дошкільної освіти № 12 "Золота Рибка" м. Ковеля